Agaricus vaporarius

shampinon-parovoj-agaricus-vaporarius-lt040n Печериця теплична
 (Печериця парова, Шампіньон паровий, Агарик тепличний)
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Агарикальні (Agaricales)
Сім’я: Печерицеві (Agaricaceae)
Рід: Печериця (Agaricus)
Повна назва: Agaricus arvensis Schaeff., 1774

Їстівний, 3 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Agaricus campestris var. vaporarius Pers., 1801
  • Pratella campestris var. vaporaria (Pers.) Gray, 1821
  • Psalliota vaporaria (Pers.) F.H. Møller & Jul. Schäff., 1938
  • Agaricus pseudovillaticus Rauschert, 1992

    Опис   

Шапка діаметром 10 – 20 см, товстом’ясиста, спочатку напівсферична, з підвернутим краєм, пізніше випукло-розпростерта, приплюснута посередині, з розпростертим, іноді потрісканим краєм. Поверхня шапки радіально-волокниста, часто тріщинувато-луската, темно-коричнева, темно-каштанова, світліша біля країв, в місцях дотику іноді чорніє, часто з залишками покривала на краях.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, вільні, з стерильним краєм, спочатку рожевуваті, рожевувато-червонуваті, пізніше темно-коричневі.

Споровий порошок темно-коричневий. Спори 6-7 * 4,5-6 мкм, округлої форми, з гладкою поверхнею, з однією або двома флуоресціюючими каплями, світло-коричневі.

Ніжка висотою 6 – 12 см, діаметром 2,5 – 5 см, циліндрична, рівна, іноді звужена до основи, суцільна, з кільцем, білувата, біля основи коричнювата, з віком темніє, вище кільця гладка, іноді покрита пластівчастим нальотом, нижче кільця волокнисто-борозниста, покрита білуватими або коричнюватими лусочками – залишками загального покривала. Кільце товсте, вгорі борознисте, внизу покрите коричнюватими лусочками, білувате, часто з роздвоєними краями, розташоване в верхній або середній частині ніжки.

М’якоть білувата, на зрізі червоніє, спочатку солодкувата, пізніше неприємна на смак, спочатку з кислуватим, пізніше з неприємним запахом.

Їстівний гриб 3 категорії, в молодому віці. Використовується після 10-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим.


    Середовище і розповсюдження

Росте з червня до жовтня, в садах та парках, на лугах та пасовищах, на узбіччях, в житловій зоні, на сміттєзвалищах, поодинці та групами, рідко.

Рідкісний вид. Зустрічається на Правобережному Поліссі.


    Література

  • Вассер С. П. Флора грибов Украины. Агариковые грибы / отв. ред. И. А. Дудка. — К.: «Наукова думка», 1980. — с. 103 – 104