Agaricus silvaticus

Agaricus_sylvaticus_10 Печериця лісова
 (Шампіньон лісовий, Агарик лісовий, Благуша)
Відділ:   Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас:   Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок:   Агарикальні (Agaricales)
Сім’я:   Печерицеві (Agaricaceae)
Рід:   Печериця (Agaricus)
Повна назва:   Agaricus silvaticus Schaeff., 1774

Їстівний, 2 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Agaricus laceratus Batsch, 1783
  • Psalliota silvatica (Schaeff.) P. Kumm., 1871
  • Pratella silvatica (Schaeff.) Gillet, 1878
  • Fungus silvaticus (Schaeff.) Kuntze, 1898

    Опис   

Шапка діаметром 5 – 11 см, товстом’ясиста, спочатку яйцевидно-дзвониковидна, напівсферична, з підвернутим краєм, пізніше плоско-розпростерта, з бугорком посередині, з розпростертим краєм. Поверхня шапки умброво-бура, пурпурово-бура, червонувато-коричнева, рожевувато-сіро-коричнева, в центрі темніша, покрита притисненими, умброво-бурими, з віком темніючими, волокнистими, концентрично розташованими лусочками, тріщинувата, в центрі гола, часто з залишками покривала на краю.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, вільні, сірувато-коричнюваті, коричнюваті з червонуватим відтінком, з світлим стерильним краєм.

Споровий порошок темно-коричневий. Спори 4,5-9,3 * 3-5,4 мкм, яйцевидної або яйцевидно-еліпсовидної форми, з гладкою поверхнею, з 1-єю флуоресціюючою каплею, світло-коричневі.

Ніжка висотою 6 – 16 см, діаметром 0,7 – 1,5 см, циліндрична, рівна, іноді трішки зігнута, з бульбоподібним потовщенням біля основи, спочатку суцільна, пізніше порожниста, з кільцем, вище кільця брудно-біла, гола, волокниста, нижче кільця брудно-біла, біля основи брудно-охряно-біла, з пластівчасто-лускатим нальотом, в місцях дотику червоніє. Кільце просте, тонке, гладке, вгорі спочатку білувате, пізніше рожевувато-сірувате, внизу того ж кольору, що й поверхня шапки, нестійке, іноді зникаюче, розташоване в верхній частині ніжки.

М’якоть біла, на зрізі спочатку червоніє, згодом та при підсиханні коричневіє, солодкувата на смак, з кислуватим запахом.

Їстівний гриб 2 категорії. Використовується після 10-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, маринованим.


    Середовище і розповсюдження

Росте з липня до кінця жовтня, в хвойних і змішаних лісах, з ялинами, соснами, дубами, буками, на ґрунті, поодинці та групами, рідко.

Зустрічається майже по всій території України.    Галерея

Agaricus_sylvaticus_11 Agaricus_sylvaticus_12 Agaricus_sylvaticus_13
Agaricus_sylvaticus_14 Agaricus_sylvaticus_10  
     

Автор фото: В. Шульга


    Схожі види

  1. Печериця серпнева (Agaricus augustus), відрізняється більш лускато-пластівчастою ніжкою, яка в місцях дотику злегка жовтіє, а не червоніє, та розмірами спорів.
  2. Печериця Ланге (Agaricus langei), відрізняється дрібнішими та червонувато-коричневими, а не оранжево-коричневими лусочками на поверхні шапки та розмірами спорів.
  3. Печериця темно-червона (Agaricus haemorrhodarius), червонішим забарвленням лускок на шапці та розмірами спорів.

    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 297 – 298
  • Вассер С. П. Флора грибов Украины. Агариковые грибы / отв. ред. И. А. Дудка. — К.: «Наукова думка», 1980. — с. 121 – 123