Agaricus semotus
Синоніми і застарілі назви
- Psalliota semota (Fr.) Quél., 1880
- Pratella semota (Fr.) Gillet, 1884
- Fungus semotus (Fr.) Kuntze, 1898
Опис
Шапка діаметром 0,8 – 5 см, тонком’ясиста, спочатку напівсферична, з тонким, підвернутим краєм, пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, з бугорком посередині, з розпростертим, хвилястим, часто розтрісканим краєм. Поверхня шапки шовковиста, спочатку білувата, брудно-коричнювата, блідо-червонувата, покрита радіально-розташованими, пурпуровими або охряно-жовтими, дрібними волокнами або лусочками, в центрі червонувато-рожева, пізніше брудно-сіра, сіро-бура, пурпурово-бура, часто з залишками покривала на краю.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, вільні, спочатку сіруваті з рожевуватим відтінком, пізніше темно-коричневі, з світлим, стерильним краєм.
Споровий порошок темно-коричневий. Спори 4-6 * 2,5-4 мкм, яйцевидної або еліпсовидної форми, з гладкою поверхнею, з однією флуоресціюючою каплею, світло-коричневі.
Ніжка висотою 1,5 – 6 см, діаметром 0,1 – 0,8 см, циліндрична, рівна або іноді зігнута в нижній частині, з бульбоподібним потовщенням біля основи, порожниста, з кільцем, гола, шовковиста, біла, світло-бежева, біля основи жовтувато-рудувата, в місцях дотику жовтіє. Кільце просте, вузьке, пізніше звисаюче, спочатку біле, пізніше жовтувате, розташоване в верхній частині ніжки.
М’якоть біла або білувата, в основі ніжки жовтувата, на зрізі в шапці рожевіє, на зрізі в ніжці жовтіє, гостра на смак, з запахом мигдалю.
Їстівний гриб 4 категорії. Використовується після 10-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, маринованим.
Середовище і розповсюдження
Росте з липня до листопада, в хвойних та змішаних лісах, переважно з соснами, ялинами, модринами, на лугах та пасовищах, в цілинних степах, на лісовій підстилці, на ґрунті, рідко.
Рідкісний вид. Зустрічається на Правобережному Поліссі, в Лівобережному Лісостепу, в Лівобережному Злаково-Лучному Степу, та в Карпатах.
Література
- Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 302
- Вассер С. П. Флора грибов Украины. Агариковые грибы / отв. ред. И. А. Дудка. — К.: «Наукова думка», 1980. — с. 189 – 190