Agaricus pseudopratensis

Agaricus pseudopratensis1 Печериця псевдолугова
 (Шампіньон псевдолуговий, Агарик псевдолуговий)
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Агарикальні (Agaricales)
Сім’я: Печерицеві (Agaricaceae)
Рід: Печериця (Agaricus)
Повна назва: Agaricus pseudopratensis (Bohus) Wasser, 1976

Отруйний

    Синоніми і застарілі назви

  • Psalliota pseudopratensis Bohus, 1939
  • Agaricus pseudopratensis var. niveus Bohus, 1980

    Опис   

Шапка діаметром 2 – 7 см, товстом’ясиста, спочатку напівсферична або випукла, з підвернутим краєм, пізніше випукло-розпростерта, іноді злегка приплюснута або злегка увігнута посередині, з розпростертим краєм. Поверхня шапки гола або покрита притисненими сірувато-коричневими лусочками, білувата, сірувато-білувата, часто сірувато-коричнювата в центрі, рідко повністю сірувато-коричнювата, іноді з залишками покривала на краю.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, вільні, спочатку рожеві, пізніше темно-коричневі, з світлим, стерильним краєм.

Споровий порошок коричнювато-бурий. Спори 5-7 * 3,5-5,5 мкм, еліпсовидної або округло-яйцевидної форми, з гладкою поверхнею, коричнюваті.

Ніжка висотою 2 – 6 см, діаметром 0,6 – 1,8 см, циліндрична, часто з бульбоподібним потовщенням біля основи, суцільна, з кільцем, гладка, білувата. Кільце просте, гладке, стійке, біле або білувате, з коричнюватим, часто роздвоєним краєм, розташоване в верхній частині ніжки.

М’якоть біла, на зрізі кольору не змінює, в основі ніжки набуває спочатку яскраво-хромово-жовтого, згодом коричнево-червоного забарвлення, з неприємним запахом карболової кислоти.

Отруйний гриб, спричиняє шлунково-кишкові розлади.


    Середовище і розповсюдження

Росте з липня до жовтня, в садах та парках, в акацієвих насадженнях, в ялинових, часто високогірних лісах, серед трави, поодинці та групами, рідко.

Рідкісний вид. Зустрічається на Лівобережному Поліссі та в Лівобережному Злаково-Лучному Степу.


    Література

  • Вассер С. П. Флора грибов Украины. Агариковые грибы / отв. ред. И. А. Дудка. — К.: «Наукова думка», 1980. — с. 175 – 176
Agaricus pseudopratensis2 Agaricus pseudopratensis