Agaricus urinascens

Agaricus-macrosporus Печериця великоспорова
 (Шампіньон великоспоровий, Агарик великоспоровий)
Відділ: Базидіомікотові (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Агарикальні (Agaricales)
Сім’я: Печерицеві (Agaricaceae)
Рід: Печериця (Agaricus)
Повна назва: Agaricus urinascens (Jul. Schäff. & F.H. Møller) Singer, 1951

Їстівний, 2 категорія

    Синоніми і застарілі назви

 • Psalliota urinascens Jul. Schäff. & F.H. Møller, 1938
 • Psalliota arvensis subsp. macrospora F.H. Møller & Jul. Schäff., 1938
 • Psalliota straminea Jul. Schäff. & F.H. Møller, 1938
 • Psalliota collina Velen., 1939
 • Agaricus kuehnerianus Heinem., 1974
 • Agaricus macrosporus var. kuhnerianus (Heinem.) Bon, 1981
 • Agaricus schaefferianus Hlavácek, 1987
 • Agaricus stramineosquamulosus Rauschert, 1992
 • Agaricus macrosporus (F.H. Møller & Jul. Schäff.) Pilát, 1951

    Опис   

Шапка діаметром 10 – 20 (40) см, товстом’ясиста, спочатку напівсферична або дзвониковидна, з підвернутим краєм, пізніше випукла, випукло-розпростерта, приплюснута, рідше злегка увігнута посередині, з розпростертим або опущеним, хвилястим краєм. Поверхня шапки блискуча або матова, волокниста, пластівчасто-луската, спочатку біла, брудно-біла, пізніше жовтувата, охряно-жовта, часто з залишками покривала на краях, в місцях дотику жовтіє.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, вільні, спочатку світлі, світло-червонуваті, пізніше пурпурово-коричневі, темно-коричневі, чорно-коричневі, з світлим стерильним краєм.

Споровий порошок темно-коричневий. Спори 9-14 * 5,5-7,5 мкм, овально-яйцевидної форми, з гладкою поверхнею, з флуоресціюючими каплями, коричневі.

Ніжка висотою 5 – 15 см, діаметром 2,5 – 4 см, веретеновидна, часто з кореневидним відростком, з кільцем, того ж кольору, що й поверхня шапки, вище кільця гола, нижче кільця покрита великими пластівчастими лусками. Кільце просте, вузьке, товсте, розширене донизу, вгорі іноді перетинчасте, внизу гладке, на краю з жовтуватими пластівчастими лусочками, розташоване в верхній частині ніжки.

М’якоть біла, на зрізі іноді злегка червоніє, на зрізі в ніжці набуває червонуватого або іржавого забарвлення, гостра на смак, з анісовим або мигдальним запахом, з віком з неприємним аміачним запахом.

Їстівний гриб 2 категорії, в молодому віці. Використовується після 10-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, маринованим.


    Середовище і розповсюдження

Росте з липня до жовтня, в степах, на лугах та пасовищах, на морських узбережжях, в парках та на узліссях, поодинці та групами, рідко.

Рідкісний вид. Зустрічається в Лівобережному Лісостепу, в Лівобережному Злаково-Лучному Степу, в Лівобережному Злаковому Степу, та на Західному Поліссі.


    Література

 • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 295 – 296
 • Вассер С. П. Флора грибов Украины. Агариковые грибы / отв. ред. И. А. Дудка. — К.: «Наукова думка», 1980. — с. 143 – 146