Agaricus macrocarpus, Печериця великоплідна

Agaricus macrocarpus Печериця великоплідна
 (Шампіньон великоплідний, Агарик великоплідний)
Відділ: Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Агарикальні (Agaricales)
Сім’я: Печерицеві (Agaricaceae)
Рід: Печериця (Agaricus)
Повна назва: Agaricus macrocarpus (F.H. Møller) F.H. Møller, 1952

Їстівний, 4 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Psalliota macrocarpa F.H. Møller, 1952

    Опис   

Шапка діаметром 10 – 20 см, товстом’ясиста, спочатку яйцевидна або напівсферична, з підвернутим краєм, пізніше випукло-розпростерта, з бугорком або приплюснута посередині, з розпростертим, хвилястим краєм. Поверхня шапки гола, шовковисто-волокниста, іноді дрібно-пластівчасто-луската біля краю, спочатку біла, пізніше білувато-жовтувата в центрі, в місцях дотику набуває сірувато-жовтого забарвлення, іноді з залишками покривала на краю.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, вільні, спочатку світло-червонуваті, пізніше темно-коричневі, з світлим, стерильним краєм.

Споровий порошок коричневий. Спори 7-9 * 5-5,5 мкм, широкоовальної форми, з гладкою поверхнею, з однією або двома флуоресціюючими каплями, світло-коричневі.

Ніжка висотою 10 – 18 см, діаметром 2,5 – 3,5 см, циліндрична, рівна або злегка зігнута, розширена біля основи, спочатку суцільна, пізніше частково порожниста в центрі, з кільцем, гола, шовковисто-волокниста, біла, вгорі спочатку з сіруватим, пізніше з рожевуватим відтінком, іноді біля основи покрита пластівчасто-лускатим нальотом. Кільце просте, широке, пізніше звисаюче, спочатку біле, з віком сірувато-жовте, вгорі гладке, внизу покрите пластівчасто-лускатим нальотом, розташоване в верхній частині ніжки.

М’якоть біла, на зрізі кольору не змінює, в основі ніжки на зрізі набуває червонувато-рожевого забарвлення, гостра на смак, з запахом мигдалю.

Їстівний гриб 4 категорії. Використовується після 10-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим.


    Середовище і розповсюдження

Росте з липня до жовтня, в хвойних, листяних та змішаних лісах, з ялинами, дубами, грабами, поодинці, рідко.

Зустрічається в Правобережному Лісостепу та Правобережному Злаково-Лучному Степу.    Література

  • Вассер С. П. Флора грибов Украины. Агариковые грибы / отв. ред. И. А. Дудка. — К.: «Наукова думка», 1980. — с. 155 – 157