Agaricus langei, Печериця Ланге, Печериця велика лісова

Agaricus_langei_0 Печериця Ланге
 (Печериця велика лісова, Шампіньон Ланге, Агарик Ланге)
Відділ: Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Агарикальні (Agaricales)
Сім’я: Печерицеві (Agaricaceae)
Рід: Печериця (Agaricus)
Повна назва: Agaricus langei (F.H. Møller) F.H. Møller, 1952

Їстівний, 2 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Psalliota langei F.H. Møller, 1950
  • Psalliota mediofusca F.H. Møller, 1950

    Опис   

Шапка 6 – 12 см, товстом’ясиста, спочатку яйцевидна або напівсферична, з підвернутим краєм, пізніше випукло-розпростерта, з невеличким бугорком посередині, з тонким, розпростертим, іноді хвилястим краєм. Поверхня шапки сірувато-коричнева, світло-лілово-коричнева, в центрі темніша, темно-коричнева, покрита широкими, притисненими, волокнистими, буруватими лусочками, іноді з залишками покривала на краях.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, вільні, спочатку рожевуваті з червонуватим відтінком, пізніше коричнюваті, з буруватим відтінком, з світлим, стерильним краєм.

Споровий порошок темно-коричневий. Спори 7-10 * 4-5,5 мкм, видовжено-яйцевидної або еліпсовидної форми, з з гладкою поверхнею, з 2-ма флуоресціюючими каплями, коричневі.

Ніжка висотою 5 – 12 см, діаметром 1,5 – 2,5 см, циліндрична, рівна, іноді зігнута внизу, часто звужена до основи, в центрі частково порожниста, з кільцем, вище кільця гола, білувата, нижче кільця білувата, біля основи світло-коричнева, часто з рожевуватим відтінком, покрита пластівчастим нальотом. Кільце просте, широке, тонке, покрите вгорі білуватим, внизу коричнюватим пластівчастим нальотом, розташоване в верхній частині ніжки.

М’якоть біла, на зрізі злегка червоніє, особливо в ніжці та над пластинками, з слабким кислуватим запахом.

Їстівний гриб 2 категорії. Використовується після 10-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, маринованим, соленим.


    Середовище і розповсюдження

Росте з липня до листопада, в хвойних, листяних та змішаних лісах, з ялинами, соснами, дубами, буками, поодинці та групами, дуже рідко.

Рідкісний вид. Зустрічається в Західному, Правобережному та Лівобережному Лісостепу.    Галерея

Agaricus_langei_1 Agaricus_langei_2 Agaricus_langei_3
Agaricus_langei_4 Agaricus_langei_5 Agaricus_langei_6
Agaricus_langei_7

Автор фото: В. Шульга


    Література

  • Вассер С. П. Флора грибов Украины. Агариковые грибы / отв. ред. И. А. Дудка. — К.: «Наукова думка», 1980. — с. 117 – 119