Agaricus fissuratus, Печериця розтріскана

agaricus-fissuratus Печериця розтріскана
 (Шампіньон розтрісканий, Агарик розтрісканий)
Відділ: Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Агарикальні (Agaricales)
Сім’я: Печерицеві (Agaricaceae)
Рід: Печериця (Agaricus)
Повна назва: Agaricus fissuratus (F.H. Møller) F.H. Møller, 1952

Їстівний, 3 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Psalliota fissurata F.H. Møller, 1952

    Опис   

Шапка діаметром 5 – 10 см, товстом’ясиста, спочатку напівсферична, з підвернутим краєм, пізніше випукло-розпростерта, з невеличким бугорком або приплюснута посередині, з розпростертим, хвилястим, часто розтрісканим краєм. Поверхня шапки спочатку блискуча, шовковисто-волокниста, біла, пізніше сірувато-жовтувата, з віком радіально-волокнисто-розтріскана, в центрі часто покрита притисненими лусочками, охряна, темніша в центрі, в місцях дотику набуває яскраво-жовтого забарвлення, іноді з залишками покривала на краю.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, вільні, спочатку світло-рожевувато-червонуваті, пізніше коричневі, з світлим, стерильним краєм.

Споровий порошок темно-коричневий. Спори 7,5-9 * 4,5-6 мкм, яйцевидно-еліпсовидної форми, з гладкою поверхнею, з флуоресціюючими каплями, світло-коричневі.

Ніжка висотою 5 – 11 см, діаметром 1,8 – 2,5 см, циліндрична, рівна, іноді зігнута, без бульбоподібного потовщення, звужена біля вершини, спочатку суцільна, пізніше частково порожниста в центрі, з кільцем, шовковисто-волокниста, біла, біля основи охряна, вище кільця гола, нижче кільця покрита білими пластівчастим гранулами. Кільце просте, широке, пізніше звисаюче, біле, гладке, на краю покрите спочатку білим, пізніше жовтуватим пластівчастим нальотом, розташоване в верхній частині ніжки.

М’якоть біла, на зрізі кольору не змінює, в основі ніжки набуває світло-інкарнатного забарвлення, гостра на смак, з запахом мигдалю.

Їстівний гриб 3 категорії. Використовується після 10-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, маринованим.


    Середовище і розповсюдження

Росте з липня до жовтня, в садах та парках, на лугах та пасовищах, в житлових зонах, в дворах, на багатих органікою ґрунтах, поодинці та групами, рідко.

Зустрічається на Правобережному Поліссі та в Правобережному Лісостепу. Вирощується штучно на органічних субстратах.



    Література

  • Вассер С. П. Флора грибов Украины. Агариковые грибы / отв. ред. И. А. Дудка. — К.: «Наукова думка», 1980. — с. 158 – 159

    Примітка

В деяких джерелах, зокрема на Mycobank.org, Agaricus fissuratus (F.H. Møller) F.H. Møller, 1952 вказується як синонім Agaricus arvensis Schaeff., 1774 (Печериця польова). Можливо Печериця розтріскана і є різновидністю Печериці польової, однак на думку багатьох мікологів вона є окремим видом.