Agaricus dulcidulus, Печериця пурпурова

Agaricus dulcidulus Печериця пурпурова
 (Шампіньон пурпуровий, Агарик пурпуровий)
Відділ: Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Агарикальні (Agaricales)
Сім’я: Печерицеві (Agaricaceae)
Рід: Печериця (Agaricus)
Повна назва: Agaricus dulcidulus Schulzer, 1874

Їстівний, 4 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Fungus dulcidulus (Schulzer) Kuntze, 1898
  • Psalliota purpurella F.H. Møller, 1952
  • Agaricus purpurellus (F.H. Møller) F.H. Møller, 1952

    Опис   

Шапка діаметром 2 – 4 см, тонком’ясиста, спочатку напівсферична, з тонким, підвернутим краєм, пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, іноді з невеликим бугорком посередині, з розпростертим, хвилястим краєм. Поверхня шапки свинцево-сіра, покрита притисненими, пурпурово-бурими або червонувато-ліловими лусочками і радіально-розташованими волокнами, в центрі темніша, пурпурово-бура, гола, шовковисто-волокниста, з залишками покривала на краю.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, вільні, спочатку світло-сірі, брудно-рожеві, пізніше буро-сірі, бурі, коричнево-бурі, з світлим, стерильним краєм.

Споровий порошок темно-коричневий. Спори 4-5 * 2,8-3,7 мкм, яйцевидної форми, з гладкою поверхнею, з однією флуоресціюючою каплею, світло-коричневі.

Ніжка висотою 3 – 4 см, діаметром 0,4 – 0,5 см, циліндрична, рівна, з невеликим бульбоподібним потовщенням біля основи, від якого тягнуться білі тяжки міцелію, порожниста, з кільцем, гола, шовковисто-волокниста, біла, в місцях дотику жовтіє. Кільце просте, вузьке, білувате, розташоване в верхній частині ніжки.

М’якоть біла, в ніжці світло-охряна, на зрізі кольору не змінює, в основі ніжки жовтіє, гостра на смак, з запахом мигдалю.

Їстівний гриб 4 категорії. Використовується після 10-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим.


    Середовище і розповсюдження

Росте з серпня до жовтня, в хвойних та змішаних лісах, переважно з ялинами, соснами, дубами, грабами, на лугах та пасовищах, поодинці та групами, рідко.

Рідкісний вид. Зустрічається в Лівобережному Злаково-Лучному Степу та в Лівобережному Злаковому Степу.


    Схожі види

Печериця червонувата (Agaricus semotus), відрізняється більшими розмірами плодових тіл, та забарвленням плодових тіл.    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 302
  • Вассер С. П. Флора грибов Украины. Агариковые грибы / отв. ред. И. А. Дудка. — К.: «Наукова думка», 1980. — с. 190 – 192