Agaricus comtulus, Печериця струнка, Печериця рожевопластинчаста

Agaricus_Comtulus_0 Печериця струнка
 (Печериця рожевопластинчаста, Шампіньон стрункий, Агарик стрункий)
Відділ: Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Агарикальні (Agaricales)
Сім’я: Печерицеві (Agaricaceae)
Рід: Печериця (Agaricus)
Повна назва: Agaricus comtulus Fr., 1838

Їстівний, 4 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Psalliota comtulus (Fr.) Quél., 1872
  • Pratella comtula (Fr.) Gillet, 1878
  • Fungus comtulus (Fr.) Kuntze, 1898
  • Agaricus niveolutescens Huijsman, 1960
  • Agaricus rusiophyllus Lasch, 1828

    Опис   

Шапка діаметром 2 – 4 см, тонком’ясиста, спочатку напівсферична або випукла, з підвернутим краєм, пізніше випукло-розпростерта, з невеличким бугорком або приплюснута в центрі, з розпростертим, хвилястим краєм. Поверхня шапки гола, волокниста, іноді притиснуто-луската в центрі, білувата, жовтувато-білувата, часто з залишками покривала на краю.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, вільні, спочатку рожеві або рожево-червоні, пізніше темно-коричневі.

Споровий порошок коричневий. Спори 4-5,5 * 3-3,5 мкм, яйцевидно-еліпсовидної форми, з гладкою поверхнею, з однією флуоресціюючою каплею, світло-коричневі.

Ніжка висотою 3 – 5 см, діаметром 0,3 – 0,5 см, циліндрична, іноді злегка потовщена до основи, частково порожниста в центральній частині, з кільцем, гола, шовковиста, волокниста, білувата, з жовтуватим відтінком, біля основи жовтувата. Кільце просте, вузьке, пізніше звисаюче, білувате, іноді зникаюче, розташоване в верхній частині ніжки.

М’якоть біла, під шкіркою шапки жовтувата, на зрізі кольору не змінює, на зрізі біля основи ніжки жовтіє, гостра на смак, з запахом мигдалю.

Їстівний гриб 4 категорії. Використовується після 10-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, маринованим, соленим.


    Середовище і розповсюдження

Росте з липня до жовтня, в листяних, переважно дубових, та змішаних лісах, в садах та парках, на лугах та пасовищах, в цілинних степах, в житловій зоні, в дворах, на городах.

Зустрічається в Лівобережному Лісостепу, в Лівобережному Злаково-Лучному Степу, в Волинському Лісостепу, в Карпатах та на Прикарпатті.    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 301 – 302
  • Вассер С. П. Флора грибов Украины. Агариковые грибы / отв. ред. И. А. Дудка. — К.: «Наукова думка», 1980. — с. 183 – 184