Agaricus bresadolanus, Печериця Брезадоли, Печериця Романьєзі
Синоніми і застарілі назви
- Agaricus bresadolianus Bohus, 1969
- Agaricus campestris var. radicatus Vittad., 1835
- Psalliota infida Alessio, 1975
- Agaricus romagnesii Wasser, 1977
Опис
Шапка діаметром 5 – 10 см, товстом’ясиста, спочатку напівсферична, пізніше випукло-розпростерта, плоско-розпростерта, іноді з невеличким бугорком або увігнута посередині, з тонким, рівним, при підсиханні хвилястим краєм. Поверхня шапки шовковиста, волокниста або волокнисто-притиснуто-луската, спочатку біла або сірувато-біла, пізніше сірувато-жовтувата, сірувато-коричнювата, темніша в центрі, сіро-коричнювата, світліша біля краю.
Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, вільні, спочатку рожеві, пізніше пурпурово-бурі.
Споровий порошок пурпурово-бурий. Спори 6-7 * 4-4,8 мкм, яйцевидно-еліпсовидної форми, з гладкою поверхнею, часто з однією флуоресціюючою каплею, бурі.
Ніжка висотою 3 – 7 см, діаметром 0,9 – 2 см, циліндрична, рівна, з бульбоподібним потовщенням біля основи, з кореневидним відростком на кінці, від якого відходять білі тяжки міцелію, суцільна, з кільцем, гладка або волокниста, того ж кольору, що й поверхня шапки, в місцях дотику злегка жовтіє. Кільце просте, тонке, нестійке, часто зникаюче, біле, розташоване в верхній частині ніжки.
М’якоть біла, на зрізі злегка червоніє, з слабким приємним грибним запахом.
Неїстівний гриб. В різних джерелах вказується як маловідомий їстівний та як отруйний, що призводить до шлунково-кишкових розладів.
Середовище і розповсюдження
Росте з жовтня до листопада, в листяних лісових насадженнях, в акацієвих та тополевих насадженнях, на піщаних та глиняних ґрунтах, в степовій місцевості, поодинці та групами, дуже рідко.
Рідкісний вид. Зустрічається в Правобережному Лісостепу, в Лівобережному Лісостепу, в Лівобережному Злаково-Лучному Степу та в Правобережному та Лівобережному Злаковому Степу. Занесений до Червоної Книги України зі статусом “зникаючий” (прописаний під назвою Agaricus romagnesii Wasser, 1977).
Галерея
Автор фото: В. Шульга
Література
- Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 298
- Вассер С. П. Флора грибов Украины. Агариковые грибы / отв. ред. И. А. Дудка. — К.: «Наукова думка», 1980. — с. 96 – 97