Agaricus bitorquis, Печериця двокільцева, Печериця їстівна

Agaricus_bitorguis_10 Печериця двокільцева
 (Печериця їстівна, Печериця тротуарна, Шампіньон двокільцевий, Агарик двокільцевий)
Відділ: Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Агарикальні (Agaricales)
Сім’я: Печерицеві (Agaricaceae)
Рід: Печериця (Agaricus)
Повна назва: Agaricus bitorquis (Quél.) Sacc., 1887

Їстівний, 2 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Psalliota bitorquis Quél., 1884
  • Pratella campestris var. bitorquis (Quélet) Quélet, 1886
  • Pratella bitorquis (Quél.) Quél., 1888
  • Fungus bitorquis (Quél.) Kuntze, 1898
  • Agaricus campestris subsp. bitorquis (Quél.) Konrad & Maubl., 1926
  • Agaricus campestris var. edulis Vittad., 1835
  • Psalliota edulis var. valida F.H. Møller, 1950

    Опис   

Шапка діаметром 3 – 15 см, товстом’ясиста, спочатку округла або напівсферична, пізніше випукло-розпростерта, іноді приплюснута в центрі, з підвернутим краєм. Поверхня шапки гола, гладка, матова, іноді дрібно-луската в центрі, біля краю волокниста, біла, брудно-біла, з віком з охряно-коричневим відтінком, іноді з залишками покривала на краях.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, вільні, спочатку рожеві або брудно-рожеві, пізніше темно-коричневі, з світлим, стерильним краєм.

Споровий порошок темно-коричневий. Спори 5-6,5 * 4-5 мкм, широко-яйцевидної або круглої форми, з гладкою поверхнею, з однією або двома флуоресціюючими каплями, світло-коричневі.

Ніжка висотою 4 – 7 см, діаметром 2 – 4 см, циліндрична, рівна, звужена біля основи, часто видута посередині, щільна, суцільна, з подвійним кільцем, волокниста, того ж кольору, що й поверхня шапки. Кільце подвійне, щільне, верхня частина біла, утворена частковим покривалом, нижня частині охряно-білувата, утворена загальним покривалом, розташоване в середній або нижній частині ніжки.

М’якоть щільна, м’ясиста, біла, на зрізі в ніжці злегка і поступово набуває рожевувато-червонуватого відтінку, на зрізі в шапці кольору майже не змінює, або злегка рожевіє по краях,  приємна на смак, з приємним грибним запахом.

Їстівний гриб 2 категорії. Використовується після 10-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, маринованим, соленим.


    Середовище і розповсюдження

Росте з травня до листопада, в садах та парках, в листяних лісах, на лугах та пасовищах, в степах, в житлових зонах, в дворах, на городках, на тротуарах (крізь тріщини в асфальті), поодинці та невеликими групами, часто.

Розповсюджений по всій території України. Вирощується штучно, на органічних субстратах, в промислових масштабах.



    Гриби

Agaricus_bitorguis_11 Agaricus_bitorguis_12 Agaricus_bitorguis_10

Автор фото: В. Шульга


    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 296
  • Вассер С. П. Флора грибов Украины. Агариковые грибы / отв. ред. И. А. Дудка. — К.: «Наукова думка», 1980. — с. 132 – 134