Agaricus augustus, Печериця серпнева

Agaricus_augustus_0 Печериця серпнева
 (Шампіньон серпневий, Агарик серпневий)
Відділ: Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Агарикальні (Agaricales)
Сім’я: Печерицеві (Agaricaceae)
Рід: Печериця (Agaricus)
Повна назва: Agaricus augustus Fr., 1838

Їстівний, 2 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Psalliota augusta (Fr.) Quél., 1872
  • Pratella augusta (Fr.) Gillet, 1878
  • Fungus augustus (Fr.) Kuntze, 1898
  • Agaricus perrarus Schulzer, 1880
  • Agaricus peronatus Massee, 1892

    Опис   

Шапка діаметром 7 – 25 см, товстом’ясиста, спочатку сферична, напівсферична, конусовидна або дзвониковидна, пізніше конусовидно-розпростерта або випукло-розпростерта, з невеличким бугорком або приплюснута посередині, Поверхня шапки спочатку темно-коричнева, темно-оранжева, жовта, іноді покрита світлим пластівчастим нальотом – залишком загального покривала, пізніше покрита широкими, притисненими, волокнистими, концентрично розташованим, коричневими або темно-оранжевими лусочками, що утворилися внаслідок розтріскування поверхні, крізь які видніється світла оголена м’якоть, часто з залишками загального покривала на краю, в місцях дотику жовтіє.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, вільні, спочатку світло-рожевувато-червонуваті, пізніше темно-коричневі, з світлим, стерильним краєм.

Споровий порошок темно-коричневий. Спори 6-9 * 4-6 мкм, овально-яйцевидної або широко-еліпсовидної форми, з гладкою поверхнею, з однією або двома флуоресціюючими каплями, коричневі.

Ніжка висотою 7 – 20 см, діаметром 2 – 3 см, циліндрична, рівна або злегка зігнута, слабо звужена біля вершини та слабо розширена біля основи, спочатку суцільна, пізніше іноді порожниста, з кільцем, біла, вище кільця гола, нижче кільця покрита густим пластівчасто-лускатим нальотом, в місцях дотику жовтіє. Кільце просте, широке, з віком звисаюче, нестійке, білувате, в місцях дотику жовтіє, вгорі гладке, внизу покрите пластівчастим нальотом, розташоване в верхній частині ніжки.

М’якоть м’ясиста, біла, на зрізі в ніжці та над пластинками набуває жовтуватого забарвлення, гостра на смак, з легким анісовим запахом.

Їстівний гриб 2 категорії. Використовується після 10-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, маринованим, соленим.


    Середовище і розповсюдження

Росте з серпня до жовтня, в хвойних ялинових та змішаних з ялинами та дубами лісах, в парках та лісопосадках, в цілинних степах, поодинці та групами.

Зустрічається в Правобережному та Лівобережному Лісостепу, в Лівобережному Злаково-Лучному Степу та в Лівобережному Злаковому Степу.    Галерея

Agaricus_augustus_1 Agaricus_augustus_2 Agaricus_augustus_3

Автор фото: В. Шульга


    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 301
  • Вассер С. П. Флора грибов Украины. Агариковые грибы / отв. ред. И. А. Дудка. — К.: «Наукова думка», 1980. — с. 140 – 141