Agaricus litoralis, Печериця прибережна, Печериця Машки

Agaricus litoralis Печериця прибережна
 (Печериця Машки, Шампіньон прибережний, Агарик прибережний)
Відділ: Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Агарикальні (Agaricales)
Сім’я: Печерицеві (Agaricaceae)
Рід: Печериця (Agaricus)
Повна назва: Agaricus litoralis (Wakef. & A. Pearson) Pilát, 1951

Їстівний, 3 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Psalliota litoralis Wakef. & A. Pearson, 1946
  • Psalliota spissa F.H. Møller, 1950
  • Agaricus maskae Pilát, 1954
  • Agaricus maskae var. imrehii Bohus, 1974

    Опис   

Шапка діаметром 7 – 20 см, товстом’ясиста, спочатку напівсферична, з підвернутим краєм, пізніше випукло-розпростерта, приплюснута в центрі, з розпростертим краєм. Поверхня шапки білувата, білувато-сірувата, білувато-рожевувата, сіро-біла, кремова, в центрі темніша, сірувато-коричнювата, сірувато-охряна, при підсиханні охряна або жовтувато-охряна, гладка, гола, іноді комірчасто потріскана, іноді покрита дрібними сірувато-коричнюватими, гострими, притисненими лусочками, часто з залишками покривала на краю, в місцях дотику жовтіє.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, вільні, спочатку рожеві або рожевувато-коричнюваті, пізніше темно-коричневі, з світлим, стерильним краєм.

Споровий порошок темно-коричневий. Спори 7-9 * 5-6 мкм, еліпсовидної або яйцевидно-еліпсовидної форми, з гладкою поверхнею, світло-коричневі.

Ніжка висотою 3 – 11 см, діаметром 2 – 5 см, циліндрична, часто розширена до основи, суцільна, з кільце, біла або білувата, вище кільця гола, нижче кільця волокнисто-луската або гола, в місцях дотику набуває охряно-коричневого забарвлення. Кільце просте, широке, пізніше звисаюче, білувате, вгорі гладке, внизу покрите пластівчастим нальотом, розташоване в верхній частині ніжки.

М’якоть біла, на зрізі кольору не змінює, або злегка рожевіє, над пластинками червоніє, приємна на смак, з приємним грибним запахом, з віком з неприємним запахом.

Їстівний гриб 3 категорії. Використовується після 10-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, маринованим.


    Середовище і розповсюдження

Росте з квітня до листопада, в на лугах та пасовищах, в цілинних степах, в акацієвих та тополевих насадженнях, на піщаних ґрунтах, поодинці та групами, рідко.

Рідкісний вид. Зустрічається на Правобережному Поліссі та в Лівобережному Злаковому Степу. Занесений до Офіційного переліку рідкісних рослин Київської області.



    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 297
  • Вассер С. П. Флора грибов Украины. Агариковые грибы / отв. ред. И. А. Дудка. — К.: «Наукова думка», 1980. — с. 151 – 153
Agaricus litoralis1 Agaricus litoralis2