Agaricus abruptibulbus, Печериця бульбаста, Печериця культурна

Agaricus_abruptibulbus_0 Печериця бульбаста
(Печериця культурна, Печериця крива, Шапміньон вираженоклубневий, Агарик бульбастий) 
Відділ: Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)
Клас: Агарикоміцети (Agaricomycetes)
Порядок: Агарикальні (Agaricales)
Сім’я: Печерицеві (Agaricaceae)
Рід: Печериця (Agaricus)
Повна назва: Agaricus abruptibulbus Peck, 1905

Їстівний, 3 категорія

    Синоніми і застарілі назви

  • Agaricus abruptus Peck, 1900

    Опис   

Шапка діаметром 8 – 12 см, тонком’ясиста, спочатку яйцевидна або дзвониковидна, з підвернутим краєм, пізніше випукло-розпростерта, з широким бугорком або приплюснута посередині, з розпростертим, хвилястим краєм. Поверхня шапки гола, шовковисто-волокниста, біля краю іноді покрита притисненим пластівчастим нальотом, біла, в місцях дотику жовтіє, іноді з залишками покривала на краю.

Гіменофор пластинчастий. Пластинки густі, тонкі, вільні, спочатку світло-сірувато-червонуваті, пізніше темно-коричневі, з світлим, стерильним краєм.

Споровий порошок темно-коричневий. Спори 6-8 * 4-5 мкм, широкоовальної форми, з гладкою поверхнею, з однією або двома флуоресціюючими каплями, коричневі.

Ніжка висотою 10 – 12 см, діаметром 1 – 2 см, циліндрична, рівна, рідко зігнута, з великим бульбоподібним потовщенням біля основи, порожниста, з кільцем, гола, гладка, шовковисто-волокниста, біля основи часто з пластівчасто-лускатим нальотом, біла, в вершині з червонуватим відтінком. Кільце просте, широке, тонке, складчасте, пізніше звисаюче, біле, вгорі гладке, внизу покрите жовтуватим пластівчастим нальотом, розташоване в верхній частині ніжки.

М’якоть біла, на зрізі кольору не змінює, в основі ніжки на зрізі набуває рожевуватого забарвлення, гостра на смак, з запахом мигдалю.

Їстівний гриб 3 категорії. Використовується після 10-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, маринованим, соленим.


    Середовище і розповсюдження

Росте з липня до листопада, в хвойних ялинових, листяних та змішаних лісах, в лісопосадках та в парках, поодинці та групами, рідко.

Зустрічається в Правобережному Лісостепу, в Правобережному Злаково-Лучному Степу, в Правобережному Злаковому Степу, в Лівобережному Злаковому Степу та на Прикарпатті.



    Галерея

Agaricus_abruptibulbus_1 Agaricus_abruptibulbus_2 Agaricus_abruptibulbus_3
Agaricus_abruptibulbus_4 Agaricus_abruptibulbus_5 Agaricus_abruptibulbus_6

Автор фото: В. Шульга


    Література

  • Зерова М. Я. Визначник грибів України / М. Я. Зерова, П. Є. Сосін, Г. Л. Роженко // Базидіоміцети. – Т. 5, кн. 2. – К. : Наук. думка, 1979. – с. 301
  • Вассер С. П. Флора грибов Украины. Агариковые грибы / отв. ред. И. А. Дудка. — К.: «Наукова думка», 1980. — с. 157 – 158